Banany – The premium food

Aloha!

Dziś słówko o bananach, produkcie tak powszechnym i oczywistym, że aż trudno nim zaciekawić. Postaram się Wam dziś pokazać w kilku punktach, że można na banany spojrzeć inaczej i dać temu produktowi szansę na zajęcie właściwego miejsca w naszych jadłospisach.

Pełnowartościowe białko – nie daj z siebie robić idioty

Banan zawiera bardzo małe ilości białka, ale jest świetnym przykładem produktu naturalnego, zawierającego WSZYSTKIE aminokwasy egzogenne. Mówienie więc, że jedynie produkty zwierzęce dostarczają wszystkich niezbędnych aminokwasów, jest kłamstwem!! Większe ilości białka (również pełnowartościowego) znajdziesz np. w quinoa czy kaszy gryczanej. Chcesz wiedzieć  więcej? Przeczytaj: Komosa ryżowa- niePEŁNOWARTOŚCIOWE białko?

Kompletny posiłek na wyciągnięcie ręki

Kiść kilku bananów jest posiłkiem bogatym energetycznie, zasobnym w wartości odżywcze (wit. B2,B3,B5,B6,B9,C, miedź, mangan, potas, fosfor, błonnik), szybkim, łatwo dostępnym, tanim i możliwym do spożycia praktycznie wszędzie (podróż, praca, uczelnia). To tylko wzorce i normy kulturowe nie pozwalają widzieć nam w owocach pełnego i kompletnego posiłku. Przykładowe szczegółowe wyliczenie znajdziesz we wpisie Pochwała prostoty. Włącz TURBO swojego metabolizmu.

BIO?

Często dostaję pytanie dotyczące produktów BIO (w tym bananów). Czy kupować? Czy warto? Czy w ogóle się czymś różnią? Czy warto płacić więcej? Nie odpowiem za Was! Ja kupuję wyłącznie banany BIO. Uważam, że warto. Smakują inaczej, inaczej się starzeją, dojrzewają i psują. Sugeruje to mniejsze ich schemizowanie w cyklu produkcja-transport-sprzedaż. Cena? Fair Trade jest tego warte!

Rajska jagoda – CIEKAWOSTKI

– Czy wiecie, że z botanicznego punktu widzenia, banan to jagoda? 🙂
– Ciemna końcówka banana to pozostałość po kwiatostanie (niekoniecznie siedlisko lamblii)
– Istnieje około 300 gatunków bananów
– Pocieranie wewnętrzną częścią skórki banana łagodzi swędzenie po ukąszeniach komarów
– Amerykańskie FDA (Food and Drug Administration) oficjalnie uznaje skuteczność bananów w leczeniu nadciśnienia

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *