Nasz drugi mózg

Czy wiesz, że masz drugi mózg?

To oczywiście półżartem, ale to, co chcę Wam dziś przybliżyć, jest niezwykle fascynujące i warto poświęcić temu tematowi choć chwilę.

RELACJA MÓZG – JELITA

Nasze jelita „komunikują się” z mózgiem za pomocą nerwu błędnego. Niezwykła i zastanawiająca dla wszystkich zainteresowanych żywieniem jest dysproporcja między komunikatami „z” i „do” mózgu. Okazuje się bowiem, że jest to niemal droga jednokierunkowa (90% komunikatów przebiega z jelit do mózgu!)  Kto więc kim tu rządzi? 🙂

Pikanterii dodaje fakt, że uszkodzenie nerwu błędnego nie przerywa pracy jelit. Autonomia!

Istnieje również coś, co jest nazywane jelitowym układem nerwowym. Charakteryzuje go posiadanie olbrzymiej liczby włókien nerwowych, tworzących niezwykłą sieć połączeń. W czynności JUN bierze udział ponad 30 różnych neuroprzekaźników (to więcej niż w jakiejkolwiek innej części obwodowego układu nerwowego). Na każdy kosmek jelitowy przypada 40 neuronów! Wyobraźcie sobie, jaka to skala! Elementy neuronalne są tu otoczone glejem, a nie kolagenem.

Wszystkie wymienione wyżej informacje upoważniają do nazywania naszych jelit drugim mózgiem. Niezwykły stopień skomplikowania tego układu daje podstawy, by sądzić, że organ ten i jego mikrobiota (oraz ich funkcje) są dla naszego ciała czymś priorytetowym.

 

Po co to piszę?

Ano po to, żebyśmy skuteczniej zaczęli dbać o ten organ (unikanie antybiotykoterapii, odbudowa mikrobioty, odpowiednia podaż błonnika i innych substancji balastowych).

Coraz liczniejsze badania pokazują, że istnieje relacja między naszymi jelitami a niemal każdą przypadłością czy jednostką chorobową (od otyłości, przez depresję, a na nowotworach kończąc).

W jednym z kolejnych wpisów przedstawię Wam przykład tej relacji (produkcja neurotransmitterów przez poszczególne szczepy bakterii). NIEZWYKŁE!! CAN’T WAIT 😉

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *