Osoby cz. 2 dr Michael Greger

Szacunek!

Jakiś czas temu zapowiedziałem cykl wpisów prezentujących interesujące sylwetki osób zaangażowanych w promocję zdrowego stylu życia. Dziś druga odsłona. (Ci, którzy przeoczyli pierwszą, mogą nadrobić to tutaj: Osoby cz.1 Dr Caldwell B. Esselstyn jr.)

Dr Greger i co w tym niezwykłego

Niby co to za szał? Jest jakiś facet, zajmuje się swoją działką, w sumie niczym się nie wyróżnia, pisze, wykłada, zarabia kasę. Norma! Owszem, norma, z tym, że przy okazji ma determinację, jest wiarygodny, słuchany i czytany (jakiś rodzaj charyzmy), szanowany przez środowisko, a co najważniejsze, nie płynie z nurtem składającym się głównie z brudnej kasy, interesów i interesików, układów itd. Wyrwanie się z tego obłędu „poprawności” w myśleniu i poglądach, przy zachowaniu zasad funkcjonowania w świecie naukowym i akademickim,  jest już niezłym wyczynem. Gregerowi się to udaje i jest to dość niezwykłe i zasługuje na wyróżnienie.

Sylwetka

Michael Greger jest licencjonowanym lekarzem rodzinnym specjalizującym się w żywieniu klinicznym, absolwentem Cornell University School of Agriculture i Tufts University School of Medicine. Autor bestsellerowych książek „How Not to Die” oraz „How Not to die Cookbook”.

W Stanach dr Greger jest osobą rozpoznawalną i jego głos liczy się w kwestiach zdrowia publicznego (może inaczej: jest słyszalny i brany pod uwagę); zeznawał przed Kongresem, brał udział jako ekspert w procesie Oprah Winfrey (proces „zniesławienia mięsa”), wykładał na międzynarodowym szczycie dotyczącym ptasiej grypy, w 2017 uhonorowany nagrodą ACLM (American College of Lifestyle Magazine).

Publikuje dla takich czasopism jak: New York Times, American Journal of Preventive Medicine, Critical Revievs in Microbiology, Family and Community Health, International Journal of Food Safety, Nutrition and Public Health.

NutritionFacts.org

Założona przez Gregera inicjatywa NutritionFacts.org ma służyć popularyzacji idei zdrowego odżywiania. Jest to organizacja non-profit utrzymująca się z datków, w której skupiane są najnowsze informacje z bazy wiedzy dietetycznej, profilaktycznej i zdrowia publicznego.

Ilekroć pojawi się nowy lek lub zabieg chirurgiczny, możesz być pewny, że ty lub twój lekarz prawdopodobnie usłyszycie o tym, ponieważ budżet firmy napędza jego promocję. Ale co z postępami w dziedzinie żywienia? Powodem, dla którego nie widzimy reklam brokułów w telewizji, jest to, że przełomowe badania nad potęgą żywności i wzorcami żywieniowymi wpływającymi na nasze zdrowie i długowieczność zostają utracone i pochowane w literaturze medycznej – nie ma motywu zysku. Nie ma kto na tym zarabiać, ale co by było, gdyby nasze życie przyniosło zyski?

Czy wiesz, że istnieją diety, co do których udowodniono, że nie tylko zapobiegają i leczą, ale odwracają naszą główną chorobę, chorobę serca, a także inne śmiertelne choroby, takie jak cukrzyca typu 2 i wysokie ciśnienie krwi? Mimo to lekarze nie mają żadnego formalnego wykształcenia żywieniowego w szkole medycznej, kończąc studia bez najsilniejszych dostępnych narzędzi do powstrzymania chorób przewlekłych, które pozostają wiodącymi przyczynami śmierci i niepełnosprawności.

Uważamy, że znaczna część problemu polega na tym, że osoby, które chcą dokonać właściwych wyborów żywieniowych dla siebie i swoich rodzin, napotykają na potop mylących i sprzecznych porad żywieniowych. Celem tej witryny jest zaprezentowanie Tobie i Twojemu lekarzowi wyników najnowszych badań dotyczących odżywiania i zdrowia, które zostały omówione przez ekspertów, przedstawione w sposób łatwy do zrozumienia.

www.nutritionfacts.org/about/

Poniosła mnie wyobraźnia, ale już widzę te reklamy brokułów, kurkumy i grzybów shitake :-))))

True Health Initiative

Dr Greger jest członkiem Rady Dyrektorów tej inicjatywy. To koalicja blisko 400 ekspertów (z 35 krajów) zajmujących się zdrowym życiem i propagowaniem dobrych praktyk. W skład panelu ekspertów wchodzą lekarze, naukowcy, sportowcy, kucharze, dietetycy.

https://youtu.be/cp4X5umfpbQ

Bardzo podoba mi się ta inicjatywa i czuć jej autentyczność. Mówiąc Tuskiem i nomenklaturą Platformy z lat świetności: czuć energię tego przedsięwzięcia. Zachęcam do zapoznania się ze stroną www.truehealthinitiative.org

Podsumowanie

Parafraza klasycznego tekstu z Misia:

wszystkie Michały to porządne chłopy 😉

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *