Tłuszcz a rak piersi

Witam! Witam i o zdrowie pytam.

Czołem Kompania! Dziś kolejna inspiracja wypływająca ze świata nauki. Na ślad badań, które chcę Wam dziś fragmentarycznie przedstawić, natrafiłem u Campbella. Źródło jest dostępne online i każdy może zweryfikować sobie to, co dziś opiszę, pobierając bezpłatny pdf (Cancer 58:1818-1825, 1986, Kenneth Carroll, Laura Braden, Joyce, Bell, Ramaswami Kalamegham). Kierownik badań, Kenneth Carroll, przez blisko 50 lat był profesorem uniwersytetu Western Ontario w Kanadzie.

Lubicie krótko, więc tak będzie. Zacznę od konkluzji wynikającej z badania:

A reduction in total dietary fat is recomended to reduce the current high cancer mortality.

No to jak to jest z tymi tłuszczami?

Przecież teraz takie modne śniadania białkowo-tłuszczowe, smalec i olej kokosowy. Czy znowu ktoś nas robi w Karolka? Kto się daje robić, tego robią 🙂 Sekta Paleo (ups przepraszam, miało być sekcja) aktualnie dominuje.

Poniżej trzy wykresy pokazujące zależność między konsumpcją tłuszczu wyrażoną w gramach na dzień w odniesieniu do śmiertelności kobiet wynikającej z raka piersi (wystandaryzowana na 100 tys. osób). Najpierw wkleję, a potem omówienie.

Kolejne wykresy prezentują:

  1. tłuszcz sumarycznie

  2. tłuszcze nasycone

  3. tłuszcze wielonianasycone

Czy ja mam jeszcze coś do dodania? Funkcję liniową chyba każdy zna. Zależność wprost proporcjonalna wręcz uderza w oczy. Ostatni wykres uczy nas jednak, że tłuszcz tłuszczowi nierówny.

Dieta niskotłuszczowa

Co oznacza dieta niskotłuszczowa? Czy zgodnie z sugestiami dietetycznymi, zejście w dobowej konsumpcji poniżej 30% energii z tłuszczy to już to kryterium? Wygląda na to, że nie. Inne badania, rozszerzające to, co wyłania nam się z powyższego (między innymi słynne Badanie Chińskie), każe uznawać dietę za niskotłuszczową o charakterze protekcyjnym tylko wówczas, gdy dobowa konsumpcja tłuszczu stanowi max 10% energii oraz znaczną jej część stanowią kwasy wielonienasycone.

Ponura statystyka

„Nowotwory piersi są najczęstszym nowotworem u kobiet w krajach rozwiniętych.

W Polsce odpowiadają za około 1/4 zachorowań na choroby nowotworowe (w 2010 roku ponad 15 700 zachorowań).

Szacuje się, że w ciągu najbliższych 15 lat liczba zachorowań w Polsce przekroczy 21 000. „

NOWOTWORY Journal of Oncology 2013, volume 63, number 2, 111–118 ©
Polskie Towarzystwo Onkologiczne
Nowotwory piersi w Polsce i Europie — populacyjny punkt widzenia Joanna Didkowska, Urszula Wojciechowska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *