Witam! Witam i o zdrowie pytam.
Czołem Kompania! Dziś kolejna inspiracja wypływająca ze świata nauki. Na ślad badań, które chcę Wam dziś fragmentarycznie przedstawić, natrafiłem u Campbella. Źródło jest dostępne online i każdy może zweryfikować sobie to, co dziś opiszę, pobierając bezpłatny pdf (Cancer 58:1818-1825, 1986, Kenneth Carroll, Laura Braden, Joyce, Bell, Ramaswami Kalamegham). Kierownik badań, Kenneth Carroll, przez blisko 50 lat był profesorem uniwersytetu Western Ontario w Kanadzie.
Lubicie krótko, więc tak będzie. Zacznę od konkluzji wynikającej z badania:
A reduction in total dietary fat is recomended to reduce the current high cancer mortality.
No to jak to jest z tymi tłuszczami?
Przecież teraz takie modne śniadania białkowo-tłuszczowe, smalec i olej kokosowy. Czy znowu ktoś nas robi w Karolka? Kto się daje robić, tego robią 🙂 Sekta Paleo (ups przepraszam, miało być sekcja) aktualnie dominuje.
Poniżej trzy wykresy pokazujące zależność między konsumpcją tłuszczu wyrażoną w gramach na dzień w odniesieniu do śmiertelności kobiet wynikającej z raka piersi (wystandaryzowana na 100 tys. osób). Najpierw wkleję, a potem omówienie.
Kolejne wykresy prezentują:
-
tłuszcz sumarycznie
-
tłuszcze nasycone
-
tłuszcze wielonianasycone
Czy ja mam jeszcze coś do dodania? Funkcję liniową chyba każdy zna. Zależność wprost proporcjonalna wręcz uderza w oczy. Ostatni wykres uczy nas jednak, że tłuszcz tłuszczowi nierówny.
Dieta niskotłuszczowa
Co oznacza dieta niskotłuszczowa? Czy zgodnie z sugestiami dietetycznymi, zejście w dobowej konsumpcji poniżej 30% energii z tłuszczy to już to kryterium? Wygląda na to, że nie. Inne badania, rozszerzające to, co wyłania nam się z powyższego (między innymi słynne Badanie Chińskie), każe uznawać dietę za niskotłuszczową o charakterze protekcyjnym tylko wówczas, gdy dobowa konsumpcja tłuszczu stanowi max 10% energii oraz znaczną jej część stanowią kwasy wielonienasycone.
Ponura statystyka
„Nowotwory piersi są najczęstszym nowotworem u kobiet w krajach rozwiniętych.
W Polsce odpowiadają za około 1/4 zachorowań na choroby nowotworowe (w 2010 roku ponad 15 700 zachorowań).
Szacuje się, że w ciągu najbliższych 15 lat liczba zachorowań w Polsce przekroczy 21 000. „