Wegańskie manowce i prowokacja

Czołem!

Hej! No i znów muszę narobić we własne gniazdo 🙁 W ostatnich dniach świat mediów obiegła informacja o narastającym sporze między francuskimi sprzedawcami mięsa i fanatycznymi przedstawicielami ruchów proanimalistycznych (prawdopodobnie weganami). Wedle doniesień, w ostatnim czasie doszło do kilkunastu aktów wandalizmu i przemocy wobec sprzedawców mięsa. Niezależnie od pełnej czy częściowej prawdziwości tych informacji, znając wojownicze nastawienie części naszego środowiska, nietrudno sobie taki scenariusz wyobrazić. Jakie są tego konsekwencje? Niedawno o tym pisałem i powtórzę, aby brzmiało głośno i wyraźnie:
Aktywiści i aktywistki, wegetarianie i weganie, pamiętajcie, że Wasze postawy, zdrowie, sposób bycia – są pod presją cenzury każdego, którego próbujecie umoralniać lub w jakikolwiek sposób indoktrynować. Im bardziej napastliwy i agresywny sposób argumentacji, tym gorsza skuteczność. Im słabsze Wasze zdrowie, tym mniejsza skuteczność, im bardziej jesteście przylepieni do klimatów off (wszelkiej maści alternatywy, niezrozumiałe dla zwykłego śmiertelnika postawy) tym mniejsza skuteczność. Uwierzcie mi, że w ciszy, konsekwentnym promowaniem poprzez własny i szczery przykład, życzliwym tłumaczeniem zamiast agresji, zyskamy więcej zainteresowania dla tak ważnej dla nas sprawy. Luźno barki! Mniej napinki!
Czy rzucanie cegły w witrynę uwiarygadniałoby nasze postawy, czy może cementowało postawę „anty”? Czy chodzi o dobro sprawy, czy tylko o wyrażenie swojej frustracji? Moim zdaniem byłaby to tylko woda na młyn oponentów. Wielce prawdopodobne, że cała sprawa jest tylko prowokacją branży mięsnej i paliwem dla wszystkich frustratów spod znaku sekty paleo. Jeśli zaś prowokacja, to tym bardziej nasze postawy każdego dnia powinny cechować: konsekwencja, łagodna stanowczość, brak napastliwości, życzliwość i optymizm. To jest prawdziwie skuteczny, zaraźliwy i „chodliwy” towar.

Spindoctor deklaruje: stanowczo odcinam się od wszelkich chuligańskich, terrorystycznych i przemocowych metod propagowania weganizmu.

Niech prowokacje duszą się śmiechem swego absurdu. Ale aby tak było, trzeba spełniać powyższe.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *