Węglowodany, carbsy, cukry.. Zło wcielone czy najlepsze paliwo?

Czołem Kompania!

Dziś króciutko i zwięźle. Trafiłem na bardzo fajne badanie, które ponownie rzuci nam nieco światła na postawiony w tytule problem: czy węglowodany tuczą? O wpływie diet wegetariańskich i wegańskich na masę ciała pisałem już tu: Chudy jak wegetarianin i zachęcam do lektury tego wpisu. Dziś postawimy jednak kropkę nad „i” mając w ręku znacznie potężniejsze opracowanie.

EPIC–Oxford

(Lifestyle characteristics and nutrient intakes in a cohort of 33 883 meat-eaters and 31 546 non meat-eaters
in the UK)

Bardzo mocne badanie, opublikowane w „Public Health Nutrition”, sygnowane nazwiskami badaczy z takich ośrodków jak: Cancer Research UK Epidemiology Unit, University of Oxford,  Unit of Nutrition and Cancer, International Agency for Research on Cancer.
Jak widzimy, grupa badawcza była bardzo szeroka. Co więcej, w badaniu rozróżniono cztery główne grupy konsumentów żywności, i co dla nas ważne, wyodrębniając wegan jako osobną grupę do porównań.
Z niniejszego zestawienia wyłania się jasny obraz, odpowiadający klarownie na nasz dylemat. Jak za chwilę zobaczycie z załączonych grafik, masa ciała wegan jest zdecydowanie niższa od pozostałych, przy najwyższym spożyciu węglowodanów i najniższym spożyciu tłuszczy nasyconych. 

Ja wielokrotnie pisałem Wam o tym i zaświadczam własnym doświadczeniem, tłuszcz spala się w ogniu węglowodanów! Nie jest to, broń Boże, alibi dla zjadania większej ilości słodyczy czy białego pieczywa, a raczej zachęta do jedzenia dużych ilości warzyw i owoców, kasz, ziemniaków i ziaren. O ryzyku powstawania otyłości wskutek spożywania dobrych węglowodanów możesz zapomnieć. Nie wierzysz mi na słowo? Masz badania!

Jedz owoce! GO VEGAN!

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *